Sixten och Elvira tog in på Hotell Svendborg den 18 juni 1889. De kom närmast från Troense på Tåsinge, där de bott en eller ett par nätter på ett pensionat på Strandgade 6. Då hade det gått drygt två veckor sedan Elviras mamma gjorde ett misslyckat försök att hinna ifatt paret i Stockholm den 29 maj. Var paret uppehöll sig under mellantiden är helt okänt.
Den 15 juli lämnade de brådstörtat hotellet, sedan hotelldirektör Petersen presenterat en räkning som Sparre inte kunde betala. Han tog springnota och flydde tillbaka till Tåsinge med Elvira, kvar på hotellrummet fanns allt deras bagage.


Hotellbyggnaden utgör idag en del av Hotel Ærø. Notera takfönstren, dessa finns inte på den äldre bilden, vilket bevisar att vinden var oinredd på Sixtens och Elviras tid. Tornrummet måste alltså ha varit det enda rummet på denna våning, men paret bodde bevisligen i en svit på två rum. Foto: Dines Bogø 21 maj 2014.





Tre foton från rum 110 på första våningen, som troligen motsvarar dåtidens rum 15, där Sixten och Elvira uppges ha bott. Elvira-foton finns som synes även här. Det har skett en hel del ombyggnader på hotellet under årens lopp, väggar har flyttats och dörrar satts igen, så det är svårt att säga hur rumsindelningen var 1889. Foton av Dines Bogø 3 maj 2019.
